تبلیغات
برق - كلیاتی درباره نگهداری ماشین ها
 

كلیاتی درباره نگهداری ماشین ها

نوشته شده توسط :مهدی مهدوی
شنبه 10 دی 1390-12:37 ق.ظ

قبل از پرداختن به مسئله عیب یابی و تعمیر ماشین های الكتریكی، مسئله اساسی و مقدماتی انتخاب مصالح و لوازم الكتریكی مناسب با شرایط مختلف كار مطرح می شود. چه بسا پیدایش بسیاری از عیوب و نواقص و همچنین وارد آمدن خسارت های گوناگون می تواند نتیجه عدم رعایت مسئله فوق ، یعنی تطابق مصالح و لوازم به كار برده شده با شرایط ویژه محیط كار باشد.تطابق مصالح و لوازم به كار برده شده از نظر شرایط شبكه تغذیه و شرایط شبكه مصرف و نیز شرایط محیط كاری كه قرار است این وسایل در آن ها مورد استفاده قرار گیرند، مورد بررسی می باشد.

آنچه كه مربوط به تطابق با شرایط شبكه مصرف و تغذیه می شود مربوط به چگونگی انتخاب كابل ها، مشخصات ماشین ها ، مقطع رساناهای لازم، انتخاب نوع كنتاكتورها، فیوزها و غیره است.

عدم تطابق شرایط محیط سبب بروز معایبی در دستگاه های مورد نظر می گردد. حتی اگر شرایط تطابق با شبكه مصرف و تغذیه كاملا رعایت شده باشد.

مشخصات شرایط تطابق با محیط را می توان در چند گروه عمده زیر خلاصه كرد:

الف) مصالح ضد انفجاری:

در نسبت های معین، مخلوطی از هوا و گازها و بخارات احتراقی ایجاد جوی قابل احتراق می كنند. در چنین محیطی ، مصالح و ابزار مورد استفاده باید از نوعی انتخاب شوند كه بروز هرگونه انفجار و خطرات ناشی از آن منتفی گردد. از این رو باید استفاده از ابزار و لوازمی كه ایجاد جرقه و یا قوس الكتریكی می كند و یا نقاطی از آن به درجه حرارت های بالا دست می یابد، ممنوع گردد. همچنین در این اماكن استفاده از موتورهای ضد انفجاری توصیه می شود. این نوع موتورها به مراقبت های ویژه ای احتیاج دارند.

ب) مصالح مورد استفاده در مناطق گرم و خشك یا گرم و مرطوب:

در مناطق گرم و خشك باید مراقب افزایش غیر طبیعی درجه حرارت ماشین بود، از این رو جریان كار و یا بار ماشین باید در رابطه با شرایط محیط، محدود شود. در مناطق گرم و مرطوب باید در درجه اول ، نظر خود را به وضعیت عایق بندی سیم پیچ ها معطوف داشت. زیرا در اثر رطوبت عایق ها شدیدا در معرض پوسیدگی قرار می گیرند. از این رو مراقبت متوالی از سیم پیچ ها و اندازه گیری مقاومت عایق ها در فواصل زمانی معین ضرورت پیدا می كند. همچنین رطوبت هوا در پوسیدگی فلز و زنگ زدن آن اثر قطعی داشته، مراقبت های ویژه خود را می طلبد.

ج) مصالح مورد استفاده در آب و هوای دریایی:

پوسیدگی پوسته های فلزی و پیچ و مهره ها در هوای مرطوب و مملو از املاح مناطق دریایی و یا مجاور دریاها بر همگان معلوم است. در چنین مناطقی جلوگیری از پوسیدگی پوسته های فلزی و مراقبت از كیفیت كنتاكتها و پاكیزگی آنها باید همواره مد نظر باشد.در مورد افزایش درجه حرارت ماشین ها باد یادآور شد كه سازندگان ماشین های الكتریكی عموما ماشین ها را برای كار در ارتفاعی كمتر از 1000 متر از سطح دریا محاسبه می كنند. بدین ترتیب غلظت هوای تهویه تا حد معینی مورد نظر است. همچنین درجه حرارت هوای آزاد را همیشه كمتر از 40 درجه سانتیگراد و درجه حرارت مایع تبرید را كمتر از 20 درجه ساتیگراد در نظر می‌گیرند.

در كشورهایی مثل ایران با هوای گرم و خشك، كار ماشین‌ها در محیط آزاد باید شرایط جوی مثل چگالی هوا و درجه حرارت هوا و آب، در زیر تابش مستقیم آفتاب دخالت یابد و موافق با آن تدابیری اتخاذ شود تا از افزایش غیر طبیعی درجه حرارت ماشین جلوگیری به عمل آید.

دستوراتی در باره مراقبت های پیشگیرانه ماشین ها:

طبیعتا دستورات لازم برای انجام مراقبت های پیشگیرانه، در جهت جلوگیری از پیدایش نقائص در ماشین ها ، بستگی به نوع ماشین، توان كار، شرایط ویژه كار، طول مدت زمان كار بی وقفه ماشین و ..... دارد. با این وجود دستورالعمل هایی كلی، در جهت پیشگیری از بروز عیب و نگهداری ماشین ها می توان پیشنهاد كرد.

این دستورالعمل ها شامل اندازه گیری ها و اقدامات ساده‌ای می‌شود كه باید بر روی ماشین بدون نیاز به پیاده و اوراق كردن آن انجام داد. این اقدامات و اندازه‌گیری‌ها عبارتند از :

- بررسی وضع ماشین به هنگام توقف ( تا لحظه توقف كامل )

- نظافت ماشین

- اندازه‌گیری‌ها و كنترل‌های مكانیكی و الكتریكی

- بررسی‌های لازم قبل از راه‌اندازی مجدد ماشین.

بررسی وضع ماشین به هنگام توقف

- وجود هرگونه لرزشی را در ماشین – به ویژه در سرعت‌های كم – در سطح پوسته، در بلبرینگ‌ها، در یاتاقان‌ها و یا سطح جاروها ردیابی كنید.

- وجود احتمالی ضربانات را در سطح صفحات كوپلینگ ردیابی كنید.

- با استفاده از علامتی كه بر انتهای محور ماشین قرار داده‌اید، تحقیق كنید كه توقف گردانه در حالت بی تفاوتی انجام می‌پذیرد. به عبارت دیگر تحقیق كنید كه تعادل گردانه خوب است و لنگر نمی‌اندازد.

- به محض توقف گردانه، درجه حرارت كلكتور و یا هریك از حلقه‌های جریان گیری را اندازه‌گیری كنید.

نظافت ماشین

- هوای فشرده و خشك را چه از طرف كلكتور و چه از طرف بادبزن به داخل ماشین بدمید.

- شیارهای بین تیغه‌های كلكتور را به كمك برس مخصوصی از ابریشم شیشه پاك كنید.

- در صورت لزوم روغن یا یاطاقان را تعویض كنید.

اندازه‌گیری‌ها و كنترل‌های مكانیكی و الكتریكی

- عدم مدور بودن احتمالی كلكتور و حلقه های جریان‌گیری را با دستگاه اندازه گیری مخصوص بررسی كنید. و در صورت لزوم كلكتور و حلقه‌های جریان‌گیری را تراش دهید.

- مقاومت عایق‌بندی سیم‌پیچ‌ها را در چهارحالت گرم، سرد، قبل از دمیدن هوای فشرده و بعد از دمیدن آن اندازه‌گیری كنید.

- مقاومت عایق‌بندی را بین سیم‌پیچ‌ها و شاسی و بین سیم‌پیچ‌های مستقل از یكدیگر اندازه‌گیری كنید.

- به كمك ترازوهای فنری، فشار وارد بر جاروبكها را در حالی كه در جای خود قرار دارند، اندازه‌گیری كنید.

- در صورت لزوم، از طریق اندازه‌گیری فاصله هوایی، فرسایش یاطاقان‌ها را در چهار نقطه مختلف، به فاصله فضایی 90 درجه از یكدیگر اندازه‌گیری كنید. این اندازه‌گیری‌ها را باید هم از طرف كلكتور و هم از طرف بادبزن انجام داد.

- پیدایش احتمالی لكه‌ها و اثرات سوختگی بر روی كلكتور و یا حلقه‌های جریان‌گیری را بررسی كنید.

- تحقیق كنید كه سطح جانبی جاروها كاملا صاف و عاری از آثار فرسودگی است و در سطح تماس جاروها آثار سوختگی و ترك برداشتن به چشم نمی‌خورد. مطمئن شوید كه جاروها آزادانه در جای خود حركت می‌كنند و میله پشت جاروها درست در وسط راس آن قرار گرفته است.

مراقبت‌های لازم به هنگام توقف طولانی ماشین:

- از وارد آوردن ضربه به كلكتور و یا حلقه‌های جریان‌گیری و یا پاشیدن روغن و یا جرم‌گیری این قطعات كاملا جلوگیری نمایید. بدین منظور سطح كلكتور و حلقه‌ها را به كمك قطعات مقوا یا پارچه كاملا بپوشانید.

1-2 پرونده شناسایی ماشین‌ها:

در كارگاه‌هایی كه در آن تعداد زیادی موتور وجود دارد، لازم است كه برای هر موتور پرونده‌ای تهیه گردد و به منظور تسهیل در كار شناسایی ماشین‌ها حروف و یا اعداد مشتركی را بر بدنه ماشین و پرونده شناسایی نوشت.

هر پرونده باید حداقل حاوی اطلاعات زیر باشد:

- تاریخ شروع بهره‌برداری از ماشین.

- مشخصات الكتریكی و مكانیكی ماشین.

- تاریخ انجام اقدامات مختلف، معایب مشاهده شده، تعمیرات انجام شده، تعویض ذغال‌ها، تراش حلقه‌ها و كلكتور، جایگزینی بلبرینگ‌ها و غیره

- تاریخ بازدید‌های متناوب

به طور خلاصه در پرونده ماشین، كلیه اطلاعات لازم از شروع بهره‌برداری از ماشین تا لحظه حاضر، همراه با كلیه اقدامات انجام شده بر روی ماشین منعكس است. همچنین وضعیت كلیه قطعات جانبی ماشین مانند كنتاكتورها، قطع‌كننده‌ها ، فیوزها و غیره نیز در آن منعكس است. در واقع پرونده نگهداری ماشین به مثابه شناسنامه ماشین است كه كلیه اقدامات انجام شده بر روی آن از لحظه شروع بهره‌برداری تا اكنون را منعكس می‌سازد.

با استفاده از پرونده شناسایی ماشین می نوان عیب یابی را سریعا انجام داد و به هنگامی كه نقصی تكرار می‌شود، علل بروز عیب را با دقت هر چه بیشتر شناسائی نموده و به رفع آن پرداخت. ضمنا" می‌نوان آماری از بروز نواقص تهیه كرد و نقطه ضعف‌های ماشین را شناسائی نمود. به علاوه هرگاه پرسنل كارگاه تعمیر به دلایلی تعویض شوند جانشینان آنها با استفاده از پرونده ماشین می توانند از وضعیت كلی ماشی آگاه شوند و برای رفع عیب ماشین و بازدهی بیشتر وارد عمل شوند.

انضمام نقشه كابل‌بندی ماشین به پرونده شناسایی ماشین به تعمیركار كمك جدی خواهد كرد. علامت‌گذاری كابل‌ها و یا مشخص كردن آن‌ها با رنگ‌های مختلف، شناختن مقطع كابل‌ها و غیره نیز اطلاهات تكمیلی با ارزشی هستند. ضمنا" شناخت اجزای شبكه تغذیه موتور نیز حائز اهمیت است. شناسائی اجزای مختلف قفسه ( تابلو) برق‌رسانی، محل فیوزها و كالیبر آن‌ها ، محل كنتاكتورها و قطه‌كننده‌های قفسه تغذیه، همگی بسیار مفید واقع می‌شوند. در یك كلام، كلیه شرایط لازم باید در دسترس تعمیركار قرار گیرد تا بتواند بدون اتلاف وقت و با اجتناب از جستجوهای كوركورانه و بی‌هدف، به كار تعمیر پرداخت.


bselectron.mihanblog.com
نظرات() 


viagra ohne rezept in apotheke kaufen
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:06 ب.ظ

Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don't understand the reason why I am unable to join it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!
How much does it cost to lengthen your legs?
شنبه 4 شهریور 1396 03:08 ب.ظ
Hi, I think your site might be having web browser compatibility
problems. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine
however, if opening in IE, it has some overlapping issues.
I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic blog!
http://pennieSirmon.jimdo.com/2015/06/30/hammer-toe-operation-procedure
شنبه 14 مرداد 1396 10:24 ق.ظ
Great beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe
for a weblog web site? The account helped me a applicable deal.
I were a little bit familiar of this your broadcast provided vivid clear idea
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox