تبلیغات
برق - ماشینهای الكتریكی :گریسکاری در موتورهای الکتریکی
 

ماشینهای الكتریكی :گریسکاری در موتورهای الکتریکی

نوشته شده توسط :مهدی مهدوی
شنبه 10 دی 1390-12:23 ق.ظ

در سال1992 میلادی, موسسه تحقیقات قدرت الکتریکی (EPRI) , برنامه ای را در زمینه روانکاری توسعه داد. امروزه برنامه مذکور به طور گسترده در بیشتر نیروگاههای هسته ای به کار گرفته می شود. جلوگیری از گریسکاری بیش از حد در فاصله میان تعویض یاتاقانها از اهداف اصلی این برنامه روانکاری است. در این مقاله به تشریح این مبحث پرداخته ایم. 
 
تاریخچه
مسئله گریسکاری بیش از حد الکتروموتورها, برای اولین بار در سال1988 میلادی در نیروگاههای اتمی ایالات متحده مورد توجه قرار گرفت. دراین سال چندین موتور و یاتاقان در نیروگاههای اتمی به دلیل مصرف بیش از حد گریس دچار خرابی شده بود. درسال1992 میلادی, واحد تعمیرات هسته ای EPRI برنامه ای به منظور تعمیرات الکتروموتورها, با تاکید بر اصول نگهداری پیش بینانه و پیشگیرانه منتشر ساخت. این برنامه با توجه به اندازه و نوع یاتاقانهای الکتروموتورها, روشهای تعمیراتی جامعی را توصیه می کند.
بخشی از این برنامه تعمیراتی شامل پیشنهاداتی در مورد چگونگی گریسکاری یک الکتروموتور است. اجرای این برنامه, کاهش هزینه نیروی انسانی مورد نیاز را (برای تعمیرات) و کاهش خرابی یاتاقانها (به دلیل گریسکاری بیش از حد) در پی داشت وموجب شد تا صنایع مذکور بتوانند با اجرای آن در هزینه های خود صرفه جویی کنند.طراحی محفظه یاتاقان
در بیشتر موتورهایی که دارای یاتاقانهای غلتشی قابل گریسکاری هستند دو نوع طراحی محفظه یاتاقان به چشم می خورد. بیشتر موتورها به صورت Same-Side ساخته می شود و تعداد کمتری نیز به صورت Flow-Through (شکل1) طراحی می شوند.

طراحی Flow-Through تنها در یاتاقانهای Open Face استفاده می شود.

در نوع Same-Side , محل ورود و خروج گریس در یک طرف بوده و با یاتاقانهای Open Face- Single Shielded و Double Shielded استفاده می شود.

همانطوریکه در شکل2 مشاهده می شود, تنها راه خروج گریس, درپوش تخلیه است.

چهارنوع اصلی یاتاقان
1- Open face bearing : این نوع از پوسته داخلی, خارجی, ساچمه ها و قفس ساچمه ها تشکیل شده است. این یاتاقان به دلیل نداشتن صفحات محافظ, گریس را درون خود حفظ نکرده و بنابراین برای روانکاری به حفره گریس نیاز دارد.
2- Single- shielded bearing : این یاتاقانها تنها در یک سمت دارای یک صفحه محافظ فلزی بوده و به طور معمول یاتاقان به گونه ای نصب می شود که سمت دارای صفحه فلزی رو به
سیم پیچی موتور قرار می گیرد. این گروه نیز قابلیت روانکاری مجدد با گریس را داشته و فواصل گریسکاری آن نیز مشابه یاتاقانهای
open-face است.
3- Double shielded bearing : در این یاتاقان, هر دو سمت یاتاقان دارای صفحه محافظ فلزی بوده که در نتیجه گریس را بین این دو صفحه نگه می دارد. شکاف هوای کوچکی که بین پوستة داخلی و صفحات محافظ وجود دارد اجازه
می دهد که در فواصل طولانی, حجم مشخصی از روغن, بین گریس موجود در حفره و گریس موجود میان صفحات محافظ, در جریان باشد.
در مورد اینکه آیا می توان این یاتاقان ها را گریسکاری کرد ابهام وجود دارد. تاکنون گریسکاری در یاتاقان های Double shielded با مشکلی مواجه نشده است.
4- Sealed bearings: این یاتاقانها به جز یک مورد استثنا, کاملاً شبیه Double shielded ها هستند. پوستر داخلی در این یاتاقانها در برابر آب بندها سُرخورده که در نتیجه موجب حذف شکاف هوا بین آب بندها و پوسته داخلی می شود. این یاتاقان نمی تواند مجدداً گریسکاری شود.

خرابی های ناشی از گریس
خرابی هایی که در ارتباط با مسایل گریسکاری در یاتاقانها روی می دهد دلایل مختلفی دارد که در زیر به آنها پرداخته شده است.
- فقدان روانکاری: این حالت هنگامی رخ می دهد که یا حفره گریس در یاتاقان به طور صحیح با گریس پر نشده باشد, یا در زمان تعیین شده, یاتاقان گریسکاری نشود و یا روغن موجود در گریس به دلیل گرم شدن بیش از حد یاتاقان, تبخیر و خارج شود.
- ناسازگاری گریسها: تغلیظ کننده گریسها از ترکیبات مختلفی مانند لیتیم یا پلی اوره تشکیل شده اند. تمامی گریسها با یکدیگر سازگار نیستند و این نکته که در طول عمر یاتاقان, از همان گریس اولیه یا گریسهای سازگار با آن استفاده شود از اهمیت خاصی برخوردار است.
- گریس نامناسب: استفاده و بکارگیری گریس مناسب بسیار مهم است. در بعضی از شرایط و در بعضی از انواع یاتاقانها, گریسهای چندمنظوره کفایت می کند در حالیکه در مواردی, تنها گریسهای EP جوابگو هستند. انتخاب نادرست گریس در گریسکاری اول و یا گریسکاری مجدد, منجر به خرابی زودهنگام یاتاقان می شود.
- تحت فشار قرار گرفتن بیش از حد صفحات محافظ یاتاقان: در زمان ورود گریس به داخل حفره گریس, حجم گریس و فشار حفره افزایش می یابد. در صورتی که اگر در حین گریسکاری مجدد, گریس به سرعت اضافه شود, صفحات محافظ یاتاقانهای Single shielded یا Double shielded آسیب خواهند دید. هنگامی که موتور در سرویس قرار می گیرد, گریس به دلیل گرما منبسط می شود. اگر حفره گریس کاملاً پر باشد, انبساط گرمایی منجر به فشار مخرب بر روی صفحات محافظ یاتاقان می شود. در چنین حالتی, صفحات محافظ تحت فشار از جای خود خارج شده یا صفحه محافظ بیرونی تحت فشار گریس به محفظه یاتاقان فشرده می شود که در نهایت به خرابی یاتاقان منجر می شود.


درون یک الکتروموتور که با گریس پر شده است چه می گذرد؟
اگر حفره گریس کاملاً پر باشد و در عین حال باز هم گریسکاری انجام شود, گریس اضافی به سمت فضای بین کلاهک یاتاقان و محور موتور حرکت کرده و در نهایت به درون موتور راه پیدا می کند. این پدیده باعث می شود تا گریس فضای انتهایی سیستم عایق را پر کرده و در نهایت منجر به خرابی عایق بندی و یاتاقان شود.

ساچمه های یک یاتاقان همانند پمپهای بسیار ریز گرانروی عمل کرده که بر روی حجم محدودی از فیلم روغن بین ساچمه ها و پوسته می چرخند.
هنگامی که گریس بیش از حد مورد نیاز باشد, توسط ساچمه ها به شدت به هم می خورد و در نتیجه موجب افزایش دمای عملیاتی و هدر رفتن انرژی شده و احتمال خرابی یاتاقان را افزایش می دهد.
مسئله ای که در ارتباط با الکتروموتورها وجود دارد, این است که مسیر خروج گریس اضافی از حفره یاتاقان محدود است. با استفاده از این اتصالات, دیگر به باز کردن درپوش تخلیه برای خارج ساختن گریس اضافی و کاهش فشار موجود نیازی نیست. در حال حاضر اتصالاتی که در شکل9 و10 نشان داده شده اند توسط شرکت Alemite تولید و به بازار عرضه شده و به صورت گسترده ای در نیروگاههای هسته ای بکار می رود.

تخریب گریس
تخریب گریس طی یک فرایند تدریجی اتفاق می افتد. گرچه عمده تخریب گریس زمانی اتفاق می افتد که موتور در حال کار است ولی زمان هایی که الکتروموتور در جا کار می کند نیز اتفاق می افتد. گریس می تواند به حالتهای مختلف و بنا به دلایلی خاص تخریب شود که عبارتند از:
سفت شدن گریس: این حالت در فواصل زمانی طولانی و به دلیل جذب گرد و غبار و رطوبت یا اکسید شدن اتفاق می افتد.
تخریب شیمیایی: تخریب شیمیایی گریس به دلیل گرمای بیش از حد ایجاد می شود. یکی از دلایل گرمای بیش از حد, گریسکاری بیش از حد است.
عواملی که در تخریب گریس تاثیر گذارند عبارتند از:‌
- بارهای بیش از حد: الکتروموتورهایی که Side-Loaded بوده و به بیانی دیگر به صورت مستقیم و از طریق یک کوپلینگ به محور محرک متصل نشده اند نسبت به الکتروموتورهای Direct Coupled بار بیشتری را به یاتاقان ها اعمال می کنند.
- جدایش روغن از گریس: این پدیده, بیشتر در مورد الکتروموتورهایی اتفاق می افتد که برای مدت زمان زیادی در جا کار می کنند. همچنین در مواردی که گریس بیش از حد بهم زده می شود نیز چنین پدیده ای رخ می دهد. البته عموماً با گذشت زمان نیز روغن به طور طبیعی از گریس جدا میشود.
- سرعت دورانی یاتاقان: هر چقدر سرعت بالاتر باشد, گریس سریعتر تخریب می شود.
- اندازه یاتاقان: هر چقدر یاتاقان بزرگتر باشد, گریس با سرعت بیشتری تخریب می شود. به طور معمول اندازه یاتاقان با توان الکتروموتور نسبت مستقیم دارد.
- محیط کارگاه: در صورتی که دمای محیطی که الکتروموتور در آن قرار گرفته بیشتر از60 درجه سانتیگراد باشد, تخریب گریس شدت می یابد.

تهیه برنامه- گریسکاری
برای تدوین یک برنامه گریسکاری که تمامی الکتروموتورهای یک مجموعه صنعتی را در بر بگیرد, عوامل متعددی دخالت دارند. برای یک برنامه ریزی صحیح رعایت نکات زیر ضروری است.
1- نوع یاتاقانهای هر دو طرف الکتروموتورها را شناسایی کنید. به این ترتیب این موضوع که آیا یاتاقان قابل گریس کاری مجدد است یا نه, مشخص می شود.
2- باید مشخص شود که چه مقدار گریس در ابتدا استفاده شده است تا میزان فضای خالی برای گریسکاری های بعدی تعیین شود.
3- نوع گریس (EP-GP , سنتزی و ...) و در صورت امکان سازنده آن را مشخص کنید.
4- شرایطی ایجاد کنید تا اتصالات گریس- چه اتصالات شارژ گریس و چه اتصالات تخلیه گریس- در دسترس قرار گیرد.
5- اطراف اتصالات ورود و تخلیه گریس را تمیز کنید.
6- برای این برنامه یک مسئول تعیین کنید. احتمال اینکه یک برنامه بدون نیاز به یک مسئول مشخص به نتیجه برسد بسیار کم خواهد بود.

روشهای گریسکاری
با توجه به اینکه ساچمه های یاتاقان همانند پمپهای گرانروی بسیار ریز عمل می کنند و از آنجایی که گریس در هنگام گرم شدن شل تر
می شود, باید هنگامی که الکتروموتور در حال کار است, یاتاقانها را گریسکاری کرد. در صورتی که این کار امکان پذیر نیست, بلافاصله پس از اینکه الکتروموتور از سرویس خارج و خاموش شد و تا زمانی که گریس هنوز گرم است, گریسکاری را انجام دهید. باید دانست که گرچه هیچ یک از این برنامه ها, مشکلات گریسکاری بیش از حد حفره گریسی را که قبلاً با گریس پر شده برطرف نمی کند ولی انجام مراحل زیر کمک می کند تا این مشکلات را به حداقل برسد. لازم به یادآوری است که مراحل زیر می بایست به ترتیب انجام شود:
1- ابتدا مطمئن شوید که گریس پمپ دستی حاوی مقدار مناسب گریس باشد.
2- اطراف اتصالات ورود و تخلیه گریس را تمیز کنید.
3- درپوش تخلیه گریس را باز کرده و در صورت امکان با استفاده از یک فرچه استوانه ای مقداری از گریس درون حفره گریس را برداشته و راه کوچکی برای خروج گریس باز کنید. اگر در پوش از نوع Plunger باشد نیازی به این کار نیست.
4- حال یاتاقان را گریسکاری کنید. باید گریسکاری را به آرامی انجام داد تا از افزایش فشار ناگهانی در حفره گریس جلوگیری شود.
5- در صورتی که گریسکاری در زمان خاموشی الکتروموتور انجام شود, بلافاصله بعد از گریسکاری می بایست موتور روشن شده تا با افزایش دمای یاتاقان, گریس اجازه انبساط یابد. در صورتی که درپوش تخلیه از نوع Plunger نیست حتماً باید تا انتها بازبماند.
6- بعد از اینکه گریس اضافی خارج شد, درپوش تخلیه را ببندید و گریسهایی که احتمالاً اطراف را آغشته کرده پاک کنید.
معمولاً هر چند وقت یکبار باید یاتاقانها را گریسکاری کرد؟ اطلاعاتی که در این جا ارایه می شود براساس گزارش NP-7502 موسسه EPRI است که آن نیز براساس داده های طراحی و عملیاتی الکتروموتور تهیه شده است. این داده ها عبارتند از:
1- عملیات پیوسته
2- عملیات ناپیوسته
3- حالت موتور (آیا موتور در حالت Standby بوده یا در حالت خاموش)
4- نوع یاتاقان (یاتاقانها از نوع
Single shielded, Open face هستند یا
Double shielded (داخلی یا خارجی). مدلهای متفاوتی می توانند به عنوان یاتاقان داخلی و خارجی استفاده شوند. توجه کنید که یاتاقانهای Sealed هرگز نمی توانند مجدداً روانکاری شوند.
5- دور موتور
6- توان الکتروموتور- اسب بخار
7- چگونگی انتقال بار (انتقال نیرو از کنار در مقابل انتقال نیروی مستقیم توسط کوپلینگ)
8- دمای محیط (کمتر از60 درجه سانتیگراد یا بیشتر از60 درجه سانتیگراد)
جدول1 برای یک نیروگاه هسته ای نسبتاً تمیز طراحی شده است. در صورتی که با محیط آلوده یا دارای گرد و غبار روبرو هستیم می باید تغییرات مورد نیاز را در فواصل زمانی توصیه شده انجام دهیم.
برای الکتروموتورهایی که بصورت پیوسته در حال کار نیستند و گاهی اوقات متوقف
می شوند, باید تنها ساعاتی را به عنوان مدت زمان عملیاتی به حساب آوریم که دستگاه در حال کار باشد. برای مثال در صورتی که یک الکتروموتور تنها در نیمی از یک زمان مشخص در سرویس است, بر طبق جدول1 زمان گریسکاری مجدد آن بین24 تا36 ماه توصیه می شود, ولی باید زمان گریسکاری مجدد آن را بین48 تا72 ساعت در نظر گرفت.

mohammadhaydari20.blogfa.comنظرات() 


cialis by mail order
دوشنبه 3 تیر 1398 01:45 ق.ظ

Seriously quite a lot of useful tips.
we like it safe cheap cialis viagra vs cialis cialis bula cialis 20mg preis cf wow cialis 20 cialis tadalafil cialis professional from usa cialis 20 mg cialis canada cialis canada
http://kuterbank.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 09:57 ق.ظ

Fine material. Appreciate it!
cialis generika in deutschland kaufen 40 mg cialis what if i take cialis soft tabs for sale cialis prezzo in linea basso fast cialis online acheter cialis kamagra cialis 5 mg effetti collateral cialis name brand cheap cialis generique cialis online nederland
http://myosoltea.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 07:20 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it.
cialis professional yohimbe cialis 20mg cialis canada ou acheter du cialis pas cher cialis kamagra levitra cialis daily reviews viagra vs cialis buy cialis online cialis pas cher paris rx cialis para comprar
Cialis 20 mg
شنبه 1 تیر 1398 02:21 ق.ظ

Cheers. I value this.
only here cialis pills 5 mg cialis coupon printable comprar cialis navarr try it no rx cialis overnight cialis tadalafil cialis 5 mg funziona generic low dose cialis price cialis wal mart pharmacy only now cialis 20 mg cialis 5mg billiger
when does the patent expire on cialis
جمعه 31 خرداد 1398 10:05 ق.ظ

Whoa quite a lot of useful info.
buy online cialis 5mg cialis super acti cialis 20 mg cut in half cialis generique 5 mg opinioni cialis generico buying cialis in colombia cialis kaufen bankberweisung estudios de cialis genricos cialis tablets australia click now cialis from canada
cialis muscle aches
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:36 ب.ظ

Whoa quite a lot of awesome facts!
we use it 50 mg cialis dose brand cialis generic warnings for cialis try it no rx cialis side effects of cialis usa cialis online click now cialis from canada cialis in sconto cialis efficacit il cialis quanto costa
Cialis online
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:11 ب.ظ

Appreciate it. Loads of info!

cialis cuantos mg hay cialis prezzo in linea basso buy online cialis 5mg cialis for sale in europa cialis generico online cialis 5 mg schweiz buy cialis online acheter cialis meilleur pri viagra or cialis cialis cuantos mg hay
http://pakaca.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:09 ق.ظ

Fine postings. With thanks!
cialis 100 mg 30 tablet buy cheap cialis in uk order cialis from india comprar cialis navarr buying cialis overnight cialis canadian drugs cialis italia gratis generic for cialis no prescription cialis cheap cialis venta a domicilio
cialis herbs
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:10 ب.ظ

Nicely put, Kudos.
cialis pills boards cialis 5 mg para diabeticos cialis prezzo in linea basso we choice cialis uk generic cialis at the pharmacy brand cialis nl purchase once a day cialis get cheap cialis cialis professional from usa buy name brand cialis on line
http://inanvas.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:14 ق.ظ

Nicely put. Kudos.
cialis dosage discount cialis cialis alternative online cialis warnings for cialis cialis online holland cialis rezeptfrei calis cialis in sconto cialis 5 mg schweiz
cialis coupon cvs
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:33 ب.ظ

You said it nicely.!
sublingual cialis online cialis prezzo al pubblico when can i take another cialis walgreens price for cialis we like it cialis price 200 cialis coupon cialis 5mg preis cialis 20mg schweiz cialis generico online cialis generico online
Cialis pills
شنبه 25 خرداد 1398 10:38 ب.ظ

With thanks, Lots of information.

cialis 20 mg effectiveness cialis usa cost prices for cialis 50mg compare prices cialis uk cialis 20mg prix en pharmacie dosagem ideal cialis cialis pills boards order generic cialis online india cialis 100mg cost cialis daily dose generic
cheap viagra cialis uk
شنبه 25 خرداد 1398 08:39 ق.ظ

Thanks a lot! Useful stuff.
acquisto online cialis we recommend cialis info prices for cialis 50mg tadalafil 20 mg generic cialis in vietnam generico cialis mexico cialis 30 day trial coupon cialis tadalafil legalidad de comprar cialis cialis online holland
buy cialis cheap
جمعه 24 خرداد 1398 06:37 ب.ظ

Seriously all kinds of valuable information!
buy cialis online nz cialis per paypa generic cialis pro buy cialis online cheapest we use it 50 mg cialis dose cialis sicuro in linea preis cialis 20mg schweiz acheter cialis kamagra when can i take another cialis low cost cialis 20mg
Cialis generic
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:18 ق.ظ

You actually stated it fantastically.
cialis 5 mg schweiz cialis canadian drugs canadian drugs generic cialis effetti del cialis what is cialis ou acheter du cialis pas cher sialis estudios de cialis genricos cialis italia gratis callus
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 03:13 ق.ظ

Cheers! Wonderful information.
calis cialis wir preise cialis 20 mg best price wow cialis tadalafil 100mg interactions for cialis cialis generika in deutschland kaufen where do you buy cialis cialis dosage amounts interactions for cialis click here take cialis
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 09:43 ب.ظ

Many thanks. Useful information!
cialis dosage recommendations cialis billig link for you cialis price cialis generique 200 cialis coupon pastillas cialis y alcoho cialis lilly tadalafi i recommend cialis generico cialis prices in england generico cialis mexico
pushin herbal viagra
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:06 ب.ظ

Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 04:09 ب.ظ

Many thanks. I like it!
cialis 100 mg 30 tablet ou acheter du cialis pas cher cialis generique 5 mg cialis et insomni wow cialis 20 rezeptfrei cialis apotheke cialis tablets for sale cialis taglich buy cheap cialis in uk buy cialis online
Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 02:05 ب.ظ

You actually stated that adequately!
non 5 mg cialis generici cialis vs viagra click here take cialis cialis taglich we recommend cheapest cialis buy cheap cialis in uk cialis generico in farmacia tadalafil 10 mg acheter du cialis a geneve trusted tabled cialis softabs
Buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:55 ب.ظ

Nicely put. Regards!
we like it safe cheap cialis buying brand cialis online cialis canada on line cialis tablets australia american pharmacy cialis cialis 50 mg soft tab cialis online canadian discount cialis cialis without a doctor's prescription cialis generico postepay
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:18 ب.ظ

Kudos! Numerous forum posts.

cialis prezzo in linea basso acheter cialis meilleur pri cialis arginine interactio cialis 5 mg funziona how much does a cialis cost buy original cialis cialis online napol cialis diario compra cialis 20 mg effectiveness generic cialis tadalafil
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:52 ق.ظ

Thanks! Helpful information!
generic cialis at the pharmacy cialis kamagra levitra canada discount drugs cialis cialis kaufen safe site to buy cialis online tadalafil tablets weblink price cialis purchase once a day cialis cialis australia org cheap cialis
cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:21 ب.ظ

You actually mentioned this fantastically!
cialis 5 mg para diabeticos acquisto online cialis cialis dose 30mg click here cialis daily uk cialis pills boards cialis 10 doctissimo tadalafil 10 mg cialis billig canadian discount cialis cialis free trial
buy tadalafil
سه شنبه 13 آذر 1397 09:27 ق.ظ

Cheers. I appreciate this!
what is cialis acquistare cialis internet cialis tadalafil online cialis generique how does cialis work buying brand cialis online buy cialis online cheapest cialis et insomni price cialis best best generic drugs cialis
buy cialis online best price
دوشنبه 12 آذر 1397 09:35 ب.ظ

Regards! Quite a lot of facts!

warnings for cialis cialis coupons printable cialis 200 dollar savings card cialis super kamagra cialis pas cher paris rezeptfrei cialis apotheke acheter cialis kamagra female cialis no prescription sialis cialis name brand cheap
buy cialis online us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 08:59 ق.ظ

Amazing quite a lot of beneficial material!
cialis for sale order a sample of cialis cialis e hiv cialis lowest price cuanto cuesta cialis yaho safe dosage for cialis tadalafil tablets acheter cialis kamagra cialis side effects calis
buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 09:04 ب.ظ

Whoa tons of fantastic knowledge.
prix cialis once a da we like it cialis soft gel are there generic cialis cialis 100 mg 30 tablet generic cialis in vietnam cialis dosage recommendations if a woman takes a mans cialis cialis 5 mg cialis 05 compare prices cialis uk
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 08:22 ق.ظ

You said this fantastically!
cialis dosage amounts cialis preise schweiz cialis en mexico precio tarif cialis france prezzo cialis a buon mercato recommended site cialis kanada click here to buy cialis cialis 5 mg scheda tecnica we like it safe cheap cialis cialis rezeptfrei sterreich
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 09:15 ب.ظ

Truly many of wonderful facts.
cialis online holland chinese cialis 50 mg achat cialis en europe generic cialis at the pharmacy are there generic cialis viagra vs cialis cialis australian price look here cialis order on line if a woman takes a mans cialis cialis patent expiration
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox